25 12 2015

Kanvas/Canvas Nedir?

Piyasada kanvas baskı ile kanvas tablo terimlerini ayrı tutmak gerekir. Çünkü aynı anlamı taşımamaktadır. Kanvas İngilizce bir terimdir. Anlamı ise tuvaldir. Genelde baskı ürünler piyasasında canvas, kanvas ve tuval kelimeleri yan yana sıklıkla kullanılmakta olup bu durum kavram karışıklığına sebep olmaktadır. Sanat literatüründe kanvas/canvas kelimesinden çok tuval kelimesi daha yaygın olmaktadır. Orijinal olan sanat eserlerinin bilgi kısımlarında teknik özellikler aksatılırken tuval üstüne yağlı boya, tuval üstüne karışık teknik veya tuval üstüne akrilik denildiği görülebilmektedir. Bu durum sebebi ile de sanatsal aynı zamanda el işi olarak tuval bezi üzerine çalışmalar hazırlandığında tuval üstüne ismi kullanılır.

Canvas bası genellikle ressamların tablo yapmak adına kullanmakta olduğu tuvallere monte edilmiş, tuval bezine dijital baskı mekinesi ile yapılan baskı olmaktadır. Kısacası çalışma eğer dijital baskı teknikleri sayesinde bez üstüne uygulanıp çoğaltılıyor ise bu kanvas baskı veya canvas baskı olarak tarif edilebilir. Tuval üstüne yapılacak durumda olan resmin kaliteli olması her zaman için kaliteli tuvalden geçmektedir. Bu nedenle de dijital baskı adına üretilecek olan bezlerinin de aynı durumda yüksek kalite içermesi önemlidir. Bu anlamda ürün ilerleyen zamanlarda da sorun çıkarmadan kullanılabilir.

Canvas Baskı Nasıl Hazırlanır?

Baskıya hazırlanmakta olan görseller dijital baskı makinesine uygun durumda olan programlar sayesinde baskı aşamasına geçirilir. Baskının sonuçlanmasının sonrasında kullanılan materyallerin çeşidine göre kuruma süresi vardır ve kuruyana kadar beklenilir. Bayrak imalatında canvas baskı ile mükemmel görüntüler elde edilebilir. Sonrasında gün ışığına veya zamana karşı dayanaklılığı sağlayan vernik gibi malzemelerle yüzey koruması uygulanılır. Yüzey koruma uygulaması her zaman için kullanılmakta olan baskı makinesi aynı zamanda bez çeşidine göre değişiklik gösterecektir. Bazı makine veya mürekkep türlerinin yüzey korumasına bile ihtiyacı olmayabilir. İşlemleri bu şekilde tamamlanmış durumda olan çalışma rulo haline getirilerek ya da isteğe bağlı şasiye gerilerek kullanıma hazır olur.

 

 

0
0
0
Yorum Yaz