02 12 2015

Bayrak İmalatında Kumaş Seçimi Ve Önemi

Bayrak imalatında kumaşın seçimi oldukça önemli bir özelliktir. Kaliteli bir kumaş, hem müşteriyi memnun eder hem de üreticinin içini rahat tutar. Kaliteli bir kumaşın kaliteli bir ipliği ve kaliteli bir dikişi olması gerekir. Kumaşa uygulanan baskı kalitesi de en az bu kadar önemlidir. Marka bilinci oluşturmak için kullanılan bir bayrağın görünümü de güzel olmalıdır. Bayrak üretiminde kullanılan kumaş ya da bayrağın üzerine uygulanan baskı özensiz ve kalitesiz olursa bayrak, özellikle sonbahar ve kış aylarında deforme olur. Yağmur, kar ve rüzgar gibi hava olaylarına karşı dayanıksız olur. Bayrak imalatında kumaş seçimi ve önemi işte bu yüzden üzerinde durulması gereken bir konudur.    

1. Triko Polyester Kumaş (Raşel)

Genellikle gönder bayraklarında ve açık alanlarda kullanılan bayrak çeşididir. Kumaşın içerisindeki gözenekler rüzgarı geçirir ve bayrağın dalgalanmasını sağlar. Bu yüzden kolay yıpranmaz. Baskının arkaya geçme özelliği vardır ve kumaşı parlaktır. Bu kumaş çeşidi raşel tezgahlarda dokunur. Sağlam bir dikiş ipliği kullanılır. Dış mekan bayraklarında en çok tercih edilen ve en dayanıklı kumaş çeşididir.

 

A. Mat Polyester Kumaş

İç ve dış mekanlarda afiş, flama, ve süsleme bayraklarında kullanılır. Tek taraflı bir baskısı vardır. Arkaya geçmez. Fazla metrajlarda Dispers, aplikasyon ve aşındırma tekniği ile baskı yapılır. Az adetlerde ise pigment baskı tekniği kullanılır. Gönder bayraklarında kullanılmaz ve dalgalanma özelliği yoktur. Mat bir kumaş çeşididir. 

 

B. Parlak Polyester Kumaş

Mat polyester kumaşının kullanıldığı yerlerde ve masa, salon bayraklarında kullanılır. Baskı arkaya geçer. Baskı teknikleri mat polyester ile aynıdır. Parlak ve ipeksi görünüme sahiptir.

 

2. Alpaka Kumaş

Rüzgar geçirebilme özelliği vardır. Her türlü mekanda kullanılır. Dayanıklı bir kumaş cinsidir. Ayrıca işçi önlüklerinde ve masa örtülerinde kullanılır. Konfeksiyon dikişi ile imal edilir. Mat bir kumaştır.

 

3. Saten Kumaş

İç mekanlarda kullanılır. Tek yüzü parlak tek yüzü mattır. Kesinlikle yıkanmamalıdır. Çift katlı bayraklarda kullanılır. Serigrafi ya da transfer baskı tekniği ile basılır.  

0
0
0
Yorum Yaz